pre dojčatá od 7. mesiaca do ukončeného 8. mesiaca
Najdôležitejšie informácie zaručené poprednými odborníkmi a inšpirácie na prvé príkrmy.
Začiatky s príkrmami už máte úspešne za sebou. Postavili ste základy, na ktorých je potrebné ďalej stavať. V období od ukončeného 6. mesiaca veku dieťatka vás čakajú ďalšie pokroky. Je ten správny čas na predstavenie ďalších potraviny, chuťou a konzistenciou.
V tomto veku už dieťa vie uchopiť predmety do ručičky a veľmi rado všetko ochutnáva. Prichádza čas na prvé samostatné pokusy! Dieťa si bude chcieť jedlo ohmatať a bude sa nemotorne snažiť dopraviť ho do pusinky. Obrňte sa trpezlivosťou, príkrm bude občas úplne všade. Pre detský vývoj je to však veľmi dôležité obdobie.
Od ukončeného 6. mesiaca už dieťatko môžete kŕmiť pravidelne, zhruba 5x denne - raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Stále platí, že základ stravy tvorí materské mlieko a príkrmy sú doplnkom. Veľkosť porcií sa môže líšiť podľa aktuálneho hladu.
V prvých mesiacoch platí, že by strava mala byť pomerne jednoduchá. Pri príprave príkrmov sa vyvarujte nevhodné úprave jedla, ako je vyprážanie, grilovanie, pečenie. Prvé príkrmy najlepšie pripravíte na pare, prípadne prevarením.
Do jedálnička stále nepatrí soľ, ktorá nie je vhodná pre detské obličky, a do jedla by ste ju nikdy nemali pridávať. V prípade kupovaných príkrmov si radšej obsah soli skontrolujte v zložení. Deti do siedmich mesiacov by mali zjesť menej ako 1 gram soli denne.
Škodlivý je pre deti tiež cukor. Čím neskôr ho dieťa ochutná, tým lepšie. Mlieko, ovocie a zelenina tiež obsahujú prírodné cukry, ale sú v nich aj nevyhnutné živiny, ako sú vitamíny, minerály a vláknina. Aj napriek tomu dieťaťu potraviny so sladkou chuťou (hoci prirodzene) podávajte s mierou. Ak dieťa zvyknete na sladkú chuť ovocia na úplnom začiatku, môže odmietať zeleninu alebo mäso. Ovocie teda zaraďujte do jedálnička ako posledný. Dbajte aj na pravidelné čistenie prvých zúbkov, najmä večer pred spaním.
Ak ste sa rozhodli pripravovať prvé príkrmy doma, dbajte na hygienu a pred prípravou jedla si dôkladne umyte ruky i všetok riad, ktoré budete používať. Najmä v prvých mesiacoch sa oplatí siahnuť po potravinách s označením BIO, prípadne po farmárskom mäsu a zelenine, u ktorých býva kvalita najvyššia.
Zeleninu i ovocie starostlivo očistite, nakrájajte na malé kúsky a uvarte v neosolenej vode alebo na pare. Rozmixujte do podoby pyré, ktorá je pre deti v tomto veku najvhodnejšie. Akonáhle sa začnú objavovať prvé zúbky, môžete konzistenciu pozmeniť tak, aby príkrm obsahoval aj malé, do mäkka uvarenej kúsky potravín. Jedlo už nemusíte mixovať, ale stačí ho roztlačiť vidličkou.
Do domácich príkrmov sa odporúča zamiešať kvapka repkového oleja, ktorý je zdrojom cenných omega 3 mastných kyselín.
Podávať môžete aj hotové príkrmy v pohároch, ktoré sú zložením aj konzistenciou pripravené pre staršie deti a sú tiež v "baby kvalite". Pri výbere vhodného príkrmu vždy skontrolujte odporúčaný vek na obale - vďaka tomu budete mať istotu, že sú pre tento vek prispôsobené nielen použité suroviny, ale aj konzistencie príkrmu.
Už od útleho veku je dôležité dieťatko zvykať na pravidelný pitný režim. Denná potreba tekutín pre dojčatá sa pohybuje okolo 150 ml / kg telesnej hmotnosti.
Ideálne je podávať v priebehu dňa v malých dávkach čistú dojčenskú vodu. Spočiatku ju môžete podávať po lyžičke alebo rovno z hrnčeka s náustkom. Tréning na pravidelné pitie nepodceňujte.
Nastáva čas podávať jedlo, ktoré dieťa môže jesť samostatne rukami. Pre tento vek sú vhodné textúrované potraviny s malým kúsky, napr. Kukuričné chrumky alebo ryžové oblátky. Môžete tiež podávať vychladnuté kúsky varenej zeleniny ako brokolicu, karfiol, cuketu, zemiaky, alebo kúsky varených cestovín.