pre dojčatá od 9. mesiaca do ukončeného 10. mesiaca
Najdôležitejšie informácie zaručené poprednými odborníkmi a inšpirácie na prvé príkrmy.
Jedálniček vášho dieťaťa sa stále viac približuje jedálničku dospelého. Je potrebné dbať na pestrú a vyváženú stravu, ktorá by mala byť podávaná pravidelne, najlepšie 5x denne. Materské mlieko či náhradnú mliečnu výživu ponúknite ráno po prebudení a pred spaním, prípadne podľa chuti dieťaťa počas dňa. Mliečne dávky sa postupne znižujú a dieťa v tomto období vypije asi 700 – 800 ml mlieka za deň.
Vaše dieťa sa zatiaľ bez cudzej pomoci nenaje, ale s lyžičkou už sa pravdepodobne zoznámilo. Najskôr s ňou bude búchať do stola, hrať sa alebo ju okusovať, ale je to jeho prvý krok k tomu, aby sa lyžičku naučilo držať a v neskoršom veku sa nakŕmilo samo.
Prichádza tiež čas na prvé samostatné pokusy s hrnčekom. Začiatky vám môže uľahčiť špeciálny, cvičný hrnček, ktorý je hore široko otvorený a vojde sa do detských ručičiek. Zo začiatku hrnček dieťaťu pridržiavajte a ponúkajte iba malé dúšky. Postupne začne dieťa popíjať samo.
V tomto období spozorujete, že sa dieťa stále častejšie snaží uchopiť ručičkou drobné kúsky jedla. Pomáhajte mu – či už sa snaží kúsky dopraviť do pusinky rukou, alebo sa snaží príkrm naberať lyžičkou či vidličkou.
Príkrmy v kapsičkách už dieťa môže uchopiť do ručičky a kŕmiť sa s malou pomocou samo. Je to pre neho veľký krok k nezávislosti! Oceňujte jeho malé úspechy.
Pokiaľ to ide, jedzte spoločne s dieťaťom a snažte sa, aby podávané jedlo bolo čo najpodobnejšie tomu vášmu. Od malička tak učíte dieťa správnemu stolovaniu.
Snažte sa, aby bol detský jedálniček pestrý, farebný a lákavý. Ak varíte doma, je ideálne pripravovať príkrm vždy čerstvý. Namiesto soli dochucujte napríklad bylinkami – myslite na to, že dieťa má ešte veľmi čisté a vycibrené chute. Nevyjadrujte sa negatívne o potravinách, ktoré sami nejete a nepredpokladajte, že dieťaťu automaticky tiež nebudú chutiť.
Za zjedené jedlo dieťa chváľte, aby vedelo, že je to tak správne.
Ak chcete ušetriť čas, vyberte si zo širokej ponuky kupovaných príkrmov, ktoré budete mať vždy poruke. Dajte ale pozor na uvedenú vekovú kategóriu a kontrolujte zloženie, obsah soli a cukrov. Ak ich príkrm obsahuje, vyhnite sa mu.
Do jedálnička stále nepatrí soľ, ktorá nie je vhodná pre detské obličky, a do jedla by ste ju nikdy nemali pridávať. V prípade kupovaných príkrmov si radšej obsah soli skontrolujte v zložení.
Nevhodný je tiež cukor. Čím neskôr ho dieťa ochutná, tým lepšie. Mlieko, ovocie a zelenina tiež obsahujú prírodné cukry, ale sú v nich aj nevyhnutné živiny, ako sú vitamíny, minerály a vláknina. Aj napriek tomu dieťaťu potraviny so sladkou chuťou (hoci prirodzene) podávajte s mierou. Pri príprave jedla sa tiež vyvarujte vyprážaní.
Príkrmy môžete pripravovať podobne, ako v predchádzajúcich mesiacoch. Stále sa vyhýbajte vyprážaniu, naopak s parou alebo varením nikdy nešliapnete vedľa. Na trhu tiež zoženiete špeciálne multifunkčné prístroje, ktoré vám s prípravou príkrmov doma môžu významne pomôcť.
Ingrediencie vyberajte vždy v najvyššej možnej kvalite (ideálne farmárske alebo bio) a snažte sa variť všetko čerstvé.
Do domácich príkrmov sa odporúča zamiešať kvapku repkového oleja, ktorý je zdrojom cenných omega 3 mastných kyselín.
Podávať môžete aj hotové príkrmy v pohároch, ktoré sú zložením aj konzistenciou pripravené pre staršie deti a sú tiež v „baby kvalite“. Pri výbere vhodného príkrmu vždy skontrolujte odporúčaný vek na obale – vďaka tomu budete mať istotu, že sú pre tento vek prispôsobené nielen použité suroviny, ale aj konzistencia príkrmu.
Pokračujte v podávaní tekutín v priebehu celého dňa. Množstvo tekutín sa odvíja od telesnej hmotnosti dieťaťa a pohybuje sa medzi 130 – 150 ml na kilogram telesnej hmotnosti. Na pravidelné doplnenie tekutín je ideálna dojčenská voda, neochutené ovocné či bylinné čaje, občas aj nariedený džús. Bylinné čaje podávajte iba po obmedzenú dobu a jednotlivé bylinky striedajte.
Vyvarujte sa podávania čierneho čaju, kávy a sladených či sýtených nápojov..
Okolo 9. mesiaca života bude dieťa skúšať papať rukami. Podávajte mu menšie kúsky, ktoré je schopné si samo strkať do pusinky, napr. domäkka uvarené cestoviny, mäkké kúsky nakrájaného ovocia alebo kúsky pečiva s maslom či zeleninovou nátierkou. Deťom veľmi chutí aj ovocné pyré v kapsičke, ktorú si samo drží a môže z nej sať ako z fľaštičky. Tiež detské sušienky alebo chrumky už zvládne samo uchopiť do ručičky a papať, radšej však vždy pod dohľadom dospelého.