pre dojčatá 5. mesiaca do ukončeného 6. mesiaca
Najdôležitejšie informácie zaručené poprednými odborníkmi a inšpirácie na prvé príkrmy.
U dojčených detí, ktoré dobre prospievajú, sa odporúča výlučné dojčenie po dobu prvých 5 až 6 mesiacov.
Okolo 6. mesiaca života (u nedojčených detí je to ešte skôr) začne vaše dieťatko potrebovať živiny, ktoré už v materskom mlieku nie sú obsiahnuté v dostatočnom množstve. Prichádza čas na postupné zavádzanie prvých príkrmov. Materské mlieko je stále dôležitou súčasťou jedálnička a dieťaťu poskytuje väčšinu energie a živín.
Výživa dojčiat sa začne premieňať približne od ukončeného 4. mesiaca veku. Podľa týchto troch bodov spoznáte, či je vaše dieťatko dostatočne zrelé na začiatok prikrmovania.
Zároveň je dôležité dôverovať svojim inštinktom a vnímať signály vášho dieťaťa. Poznáte ho najlepšie. Prvú nemliečnu stravu by dieťa v každom prípade nemalo dostať skôr, než po ukončenom 4. mesiaci. Zároveň je vhodné, aby ste začali prikrmovať ešte v období dojčenia. Ak mamička nemôže dojčiť, odporúčajú odborníci začať s príkrmami čo najskôr, teda ihneď po ukončenom 4. mesiaci.
Strava 5 – 6-mesačného dieťaťa by už podľa odporúčania gastroenterologickej spoločnosti mala obsahovať prvé nemliečne príkrmy.. Tento vek je však individuálny a záleží od konkrétnej zrelosti vášho dieťatka. Celosvetovo sa začiatky prikrmovanie líšia, na Slovensku sa najčastejšie odporúča začínať jedným druhom zeleniny a následne pridávať mäso, obilniny a ovocie.
V tomto období, konkrétne medzi 17. a 26. týždňom sa otvára tiež tzv. imunologické okienko, v ktorom je imunitný systém dieťaťa pripravený prijímať nové potraviny vrátane alergénov a lepšie ich akceptovať. V tejto dobe by sa teda mali okrem materského mlieka postupne zavádzať základné potraviny. Môže to viesť k znižovaniu rizika alergií v neskoršom veku.
Rozhodnutie je na vás a všetko má svoje pre i proti. Nezabúdajte, že sa nemusíte rozhodovať striktne pre jedno alebo pre druhé, ale varenie aj hotové príkrmy môžete kombinovať tak, ako vám to bude vyhovovať.
Ak budete nakupovať už hotové príkrmy, pozerajte sa po osvedčených značkách a po označení „baby kvalita“. Toto označenie sa používa pre výrobky najvyššej kvality, ktoré sú určené pre deti od narodenia do 3. roku života. Na obale vždy nájdete vekové označenie, od kedy je možné príkrm podávať. Na kvalitu a zdravotnú bezchybnosť vstupných surovín (pestovateľov ovocia, zeleniny, obilnín a spôsob chovu zvierat), z ktorých sú vyrábané potraviny pre malé deti sú, zo zákona kladené veľmi vysoké požiadavky. Produkt v baby kvalite prejde okrem iného v rámci výroby až 750 kontrolami, než sa dostane do rúk spotrebiteľov. Vďaka tomu máte istotu, že dieťatku dávate naozaj tie najlepšie suroviny.
Podľa odporúčaní Európskej spoločnosti pre detskú výživu (ESPGHAN) je obdobie medzi 5. a 7. mesiacom vhodné na zavádzanie lepku do stravy. Ideálne je, aby bolo dieťa v čase zavedenia lepku stále dojčené. Lepok je obsiahnutý v pšenici, jačmeni, raži, ovse a potravinách z nich vyrobených.
Spočiatku sa odporúča podávať len malé množstvo lepku – napríklad zamiešať malé množstvo zápražky alebo 2 lyžičky pšeničnej múky do zeleninového príkrmu. Postupne môžete začať aj s podávaním nemliečnych a mliečnych kaší či iných výrobkov s obsahom lepku.
V strave 5 až 6-mesačného dieťaťa by sa nemala vôbec vyskytovať soľ, ktorá nadmerne zaťažuje obličky. Do domácich príkrmov ju nikdy nepridávajte a v prípade kupovaných príkrmov si obsah soli radšej skontrolujte v zložení. Deti do siedmich mesiacov by mali zjesť menej ako 1 gram soli denne.
Rovnako tak do detského jedálnička nepatrí cukor. Čím neskôr ho dieťa začne konzumovať, tým lepšie.
Mlieko, ovocie a zelenina tiež obsahujú prírodné cukry, ale sú v nich aj nevyhnutné živiny, ako sú vitamíny, minerály a vláknina. Aj napriek tomu dieťaťu potraviny so sladkou chuťou (hoci prirodzene) podávajte s mierou. Ak si dieťa zvykne na sladkú chuť ovocia na úplnom začiatku, môže odmietať zeleninu alebo mäso. Ovocie teda zaraďujte do jedálnička ako posledné. Dbajte aj na pravidelné čistenie prvých zúbkov, najmä večer pred spaním.
Ak ste sa rozhodli pripravovať prvé príkrmy doma, dbajú na hygienu a pred prípravou jedla si dôkladne umyť ruky i Všetky Riad, ktore budeme používať.
Prvé príkrmy pripravujte najlepšie na pare. Vďaka tomu si zelenina zachová najviac vitamínov aj krásnu farbu. Najmä v prvých mesiacoch sa oplatí siahnuť po potravinách s označením BIO, prípadne po farmárskej zelenine, kde býva kvalita najvyššia.
Prvý príkrm sa odporúča pripravovať iba z jedného druhy zeleniny. Vybranú zeleninu starostlivo očistite, olúpte, nakrájajte na malé kúsky, uvarte v neosolenej vode alebo v pare a rozmelnite či rozmixujte na hladké pyré.
Ďalšou možnosťou je zakúpiť hotové mrkvové či zeleninové pyré v pohári. To je vždy označené vekom dieťaťa a príkrm vo vnútri je vyrobený v „baby kvalite“. Kupovať alebo variť?
Aj keď to nám dospelým pripadá ako samozrejmosť, posunúť si v ústočkách kúsok jedla a prehltnúť je pre dieťa spočiatku ťažké. Snažte sa preto vložiť lyžičku hlbšie do pusinky a položiť ju na zadnú časť jazyka. Bábätko sa bude snažiť tlačiť jazyk proti podnebiu a jedlo vysúvať von z pusinky.
Nebojte sa, neznamená to, že mu jedlo nechutí. Naopak je to úplne prirodzený reflex v tejto novej situácii. Vytrvajte. Ak dieťa jedlo odmieta, podávajte príkrm niekoľkokrát v týždni s krátkou pauzou, aby si na nové chute postupne zvykalo – to môže niekedy trvať aj 10 – 15 lyžičiek.
Každé dieťatko je individuálne, ale všeobecne platí, že nedojčené deti potrebujú okrem mlieka ešte 400 – 600 ml tekutín. Najvhodnejšia je prevarená dojčenská voda. U dojčených detí začnite s doplňovaním tekutín vtedy, keď dostávajú viac príkrmu než materského mlieka.
Zdá sa vám, že prvé príkrmy nemajú úspech? U dojčených detí môžete skúsiť uvarenú mrkvičku zriediť trochou materského mlieka. V príkrme zrazu dieťa ucíti niečo, čo dobre pozná a môže mu to uľahčiť prechod k nemliečnej strave.